بایدها و نبایدهای استفاده از ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یکی از ترکیبات کاربردی در پزشکی، صنعت و حتی خانه است! این ترکیب بطور شگفت آوری همه کاره است. از تمیز کردن پرده گرفته تا ازبین بردن لکه های دائمی مزاحم.در ادامه این مقاله 21 کاربرد مختلف ایزوپروپانول را بررسی خواهیم کرد.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در پزشکی

ایزوپروپیل الکل یکی از اجزا  اکثر جعبه کمک های اولیه است. چراکه می توان از آن برای اهداف پزشکی زیر استفاده کرد:

ایزوپروپیل الکل به عنوان ضد عفونی کننده

ایزوپروپیل الکل یک ماده ضد باکتری است. این بدان معنی است که باکتری ها را می کشد ، اما لزوماً مانع از رشد آن ها نمی شود. ایزوپروپانول همچنین می تواند قارچ ها و ویروس ها را از بین ببرد. با این حال ، این مهم است که از غلظت مناسب ایزوپروپانول که کمتر از 50 درصد نباشد استفاده شود.

ایزوپروپیل الکل در درمان حالت تهوع بعد از عمل

شواهد حاکی از آن است که ، زمان تسکین علائم تهوع بعد از عمل 50٪ سریعتر است اگر از بو کردن ایزوپروپیل الکل در مقایسه با داروهای سنتی درمان حالت تهوع استفاده شود. بوییدن ایزوپروپیل الکل می تواند به سرعت در تسکین حالت تهوع کمک کند ، معمولاً برای این منظور از بو کردن یک پد یا توپ پنبه ای آغشته به ایزوپروپانول استفاده می شود.

ایزوپروپیل الکل به عنوان ضد عفونی کننده سطوح

می توان از ایزوپروپیل الکل برای ضدعفونی وسایلی مانند قیچی ، دماسنج و سایر سطوح استفاده کرد. با این حال ، الکل به عنوان ماده ضدعفونی کننده سطوح در بیمارستان به اندازه کافی قابل اتکا نیست.. همچنین می تواند به روکش محافظ برخی موارد مانند کاشی های پلاستیکی یا لنزهای شیشه ای آسیب برساند.

ایزوپروپیل الکل و سلامتی در خانه

اکثر تولید کنندگان ایزوپروپیل الکل را در فرمولاسیون های مختلف ، از 70 تا90 درصد به فروش می رسانند. به عنوان یک قاعده کلی ، ایزوپروپیل الکل 70 درصد برای استفاده بر روی پوست ایمن تر است.

ایزوپروپیل الکل به عنوان قابض پوست

الکل یک قابض طبیعی است که می تواند به محکم شدن منافذ کمک کرده و پوست شما را با طراوت تر کند. بعد از شستن پوست و قبل از استفاده از مرطوب کننده یا کرم ضدآفتاب می توان از ایزوپروپانول استفاده کرد. البته ، ایزوپروپیل الکل ممکن است باعث خشکی پوست شود. همچنین استفاده از آن بعد از اصلاح و یا باز شدن نقاط آکنه می تواند باعث احساس سوزش شود.

ایزوپروپیل الکل به عنوان دئودورانت

اگر دئودورانت شما تمام شده ، ایزوپروپیل الکل می تواند به کمک شما بیاد. می توانید ایزوپروپیل الکل را مستقیما روی زیر بغل خود اسپری کنید ، اما بعد از شیوینگ از این کار اجتناب کنید زیرا می تواند باعث سوزش شود. همچنین می توان از اسانس های گیاهی مانند اسطوخودوس را با ایزوپروپیل الکل مخلوط کرد و رایحه خوبی به آن بخشید.

ایزو پروپیل الکل Iso propyl alcohol


بشکه 220 لیتری / گالن 20 لیتری
فروش ایزوپروپیل الکل و فرمولاسیون انواع محلول ضدعفونی کننده سطوح، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

کاربرد ایزوپروپیل الکل برای تبخیر آب از گوش

 اگر بعد از شنا کردن در استخر دچارگوش گرفتگی شده اید ، نصف قاشق چای خوری ایزوپروپیل الکل را با نصف قاشق چای خوری سرکه سفید مخلوط کنید. سرتان را خم کرده وبا استفاده از قطره چکان محلول را درون گوش خود بریزید و اجازه بدید محلول از گوشتان خارج شود. البته در صورتیکه به عفونت یا پارگی گوش مبتلا هستید از این روش استفاده نکنید زیرا ممکن است محلول به عمق گوش شما وارد شده و آسیب ببینید.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در درمان درد عضلانی

استفاده از پارچه آغشته به ایزوپروپیل الکل بر عضلات دردناک ، می تواند باعث ایجاد حس خنکی شده و جریان خون را به سمت مناطق دردناک بکشاند. توجه کنید که از این روش فقط برای ناحیه کوچکی از پوست می توان استفاده کرد.

ایزوپروپیل الکل و از بین بردن کنه حیوانات خانگی

اگر سگ یا گربه شما کنه دارد ، استفاده از ایزوپروپیل الکل می تواند به جدا کردن کنه از پوست کمک کند. پس از بین رفتن کنه ، برای ضد عفونی کردن محل مورد نظر ، از الکل بیشتری را برای ضد عفونی کردن استفاده کنید.

ایزوپروپیل الکل و نظافت در خانه

الکل چندین استفاده در خانه شما دارد ، از جلا دادن به ضد عفونی کردن. یک بطری چنگ بزنید و خانواده زیر را برای از بین بردن لیست خود بررسی کنید.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در تمیز کردن تخته پاک کن

برای تمیز کردن  تخته پاک کنی که مقدار زیادی جوهر ماژیک روی آن خشک شده به یک محلول ایزوپروپیل الکل با غلظت حداقل 90 درصد لازم است. می توانید محلول را روی تخته پاک کن اسپری کنید و یا مقداری از محلول را روی پارچه ای ریخته و آن را روی تخته پاک کن بکشید.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در تمیز کردن برس های آرایشی

برای تمیز کردن برس های آرایشی می توانید از خاصیت ضد عفونی کننده الکل استفاده کنید. مقداری ایزوپروپیل الکل را درون یک فنجان کوچک بریزید و برس آرایشی خود را درون فنجان قرار دهید و آن را برای چند ثانیه بچرخانید.  سپس برس را با آب ولرم بشویید و آن را روی حوله قرار دهید تا خشک شود.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در ضدعفونی کردن سینک

با استفاده از ایزوپروپیل الکل می توانید سطوح سینکتان را دوباره تمیز و براق کنید. الکل را روی یک پارچه نرم بریزید و آن را روی سطوح بکشید. لازم نیست پس از آن از آب استفاده کنید زیرا الکل تبخیر می شود.

کاربرد ایزوپروپیل الکل برای از بین بردن بوی بد کفش

اگر کفشتان بو گرفته ، اسپری کردن ایزوپروپیل الکل روی آن ها می تواند به از بین بردن این بوی بد کمک کند. پس از اسپری کردن ایزوپروپانول کفش ها را در آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شود.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در ضدعفونی کردن لوازم الکترونیکی

محلول ایزوپروپیل الکل 90 درصد یا حتی غلظت بالاتر به دلیل سرعت بالای تبخیریک ضدعفونی کنده ایده آل برای وسایل الکترونیکی شماست. برای ضدعفونی صفحه کلید و ماوس رایانه خود از یک پنبه یا پارچه میکروفایبر آغشته به ایزوپروپیل الکل استفاده کنید. همچنین از چربی روی پوست گرفته تا مواد آرایش ، باعث کثیف شدن گوشی تلفن همراه شما می شود که برای تمیز کردن آن نیز می توانید از پدهای الکلی استفاده کنید.

ایزوپروپیل الکل و از بین بردن حشرات میوه

اسپری کردن ایزوپروپیل الکل باعث از بین رفتن حشرات میوه به محض تماس با الکل می شود اما مراقب باشید چون  ایزوپروپیل الکل می تواند باعث خراب شدن میوه شود.

ایزوپروپیل الکل و تهیه محلول ضدعفونی خانگی

شما می توانید اکثر سطوح را با استفاده از ایزوپروپیل الکل بر روی آن ها تمیز کنید. با این حال ، الکل را روی مواد قابل نفوذ مانند کوارتز و گرانیت استفاده نکنید.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در تمیز کردن جواهرات

اگر حلقه ها ، دستبندها و سایر جواهراتتان درخشش خود را از دست داده اند ، خیساندن آن ها درایزوپروپیل الکل می تواند به شما کمک کند. سپس آن ها را با یک پارچه تمیز پاک کنید تا به درخشش فوق العاده ای برسید.

ایزوپروپیل الکل و جلوگیری از لک شدن یقه لباس

پاک کردن یقه لباس با پنبه آغشته به ایزوپروپیل الکل می تواند به شما در تمیز نگه داشتن پیراهن ها برای مدت طولانی تر کمک کند.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در تمیز کردن ابر و اسکاچ ظرفشویی

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که ابر ظرفشویی شما چقدر می تواند آلوده باشد. از طرفی تعویض مداوم آن هم هزینه های شما را بالا می برد. یکی از راه هایی که به شما کمک کی کند تا اسکاچ و ابر ظرفشویی خود را مثل روز اول تمیز و نو کنید غوطه ور کردن آن ها در محلول ایزوپروپیل الکل است.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در پاک کردن اسپری مو از سطوح

حتما برای شما هم پیش آمده که بعد از استفاده از اسپری مو سطح آینه یا کاشی ها کدر شده چراکه اسپری مو چسبناک است و به سطوح می چسبد. برای پاک کردن آن ایزوپروپیل الکل را روی یک پارچه نرم بریزید کنید یا اسپری کنید و روی سطوح بکشید تا دوباره شفاف شوند.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در از بین بردن لکه جوهر و ماژیک

می توانید با خیساندن قسمت لکه دار پارچه در ایزوپروپیل الکل به مدت چند دقیقه ، لکه های مزاحم را باز بین ببرید سپس آن را بشویید.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در پاک کردن برچسب

اکثر افراد با برداشتن برچسب روی قوطی ها، کتاب ها، لوازم مختلف و … مشکل دارند اما یک راه ساده برای برداشتن برچسب بدون آنکه اثری از آن باقی بماند استفاده از ایزوپروپیل الکل است. به این صورت که ایزوپروپیل الکل را روی برچسب بریزید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند سپس برچسب را به راحتی جدا کنید.

ایزوپروپانول را برای موارد زیر به کار نبرید

برخلاف آنچه که شاید در صفحات وب و فضای مجازی ببینید نباید برای موارد زیر از ایزوپروپانول استفاده کنید:

ایزوپروپانول را برای درمان آکنه به کار نبرید

اگر برای درمان اکنه از ایزوپروپانول بیش از حد استفاده کنید باعث خشکی پوست و تحریک پوست برای تولید چربی بیشتر می شود که در نهایت منجر به افزایش آکنه روی پوست می شود. همچنین استفاده از ایزوپروپانول در نواحی که دارای منافذ باز هستند باعث احساس سوزش می شود.

ایزوپروپانول را برای پایین آوردن تب به کار نبرید

در گذشته برخی از والدین برای پایین آوردن تب کودک از ایزوپروپانول استفاده می کردند. اما اخیرا ثابت شده که ایزوپروپانول از طریق پوست جذب بدن شده و برای کودک خطرناک است. همچنین استفاده از ایزوپروپانول روی پوست بزرگسالانی که دچار مشکلات قلبی و عصبی هستند نیز ممکن است خطرناک باشد.

ایزوپروپانول را در حمام الکلی به کار نبرید

دقیقا به دلیل مواردی که در مورد کاربرد ایزوپروپانول در پایین آوردن تب بدان اشاره گردید استفاده از حمام ایزوپروپانول می تواند باعث بروز علائم مسمومیت شود.

ایزوپروپانول را برای درمان شپش به کار نبرید

اگرچه ایزوپروپانول می تواند به از بین بردن شپش ها کمک کند ، اما می تواند باعث سوختگی شیمیایی روی پوست سر نیز شود.در نتیجه بهتر است برای درمان شپش از محصولاتی که بدین منظور در داروخانه ها عرضه می شوند استفاده کنید.

هشدارهایی درباره استفاده از ایزوپروپیل الکل

  1. هرگز نباید ایزوپروپیل الکل را بنوشید. انجام این کار می تواند کشنده باشد. شما فقط باید آن را روی پوست خود استفاده کنید و هرگز اجازه ندهید کودکان بدون نظارت از آن استفاده کنند. همچنین ، هرگز از ایزوپروپیل الکل به صورت موضعی برای کاهش تب استفاده نکنید – انجام این کار بی اثر و خطرناک است.
  2. ایزوپروپیل الکل بسیار قابل اشتعال است ، بنابراین هرگز از آن در نزدیکی شعله باز یا گرمای زیاد استفاده نکنید.
  3. اگر از ایزوپروپیل الکل استفاده می کنید و علائم واکنش آلرژیک دارید (مانند مشکلات تنفس ، کهیر ، تورم صورت یا تورم لب ، زبان یا گلو) ،به سرعت با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

مقالات مرتبط