بازدارنده های خوردگی تشکیل دهنده فیلم(آزول ها)

بازدارنده های خوردگی آزول مواد ارگانیکی هستند که باعث ایجاد لایه محافظ روی سطح فلز شده و مانع ایجاد فواصل آب و فلز می شود. این فیلم ممکن است لایه ای تک مولکولی باشد یا از لحاظ فیلم ضخیم تر از فیلم هایی است که با کاربرد مناسب مهارکننده های معدنی ایجاد شده است. یک خطر ذاتی در فرآیند شکل گیری فیلم این است که یک اخلال کوچک در فیلم بهم پیوسته می تواند به عامل خورنده اجازه حمله به ناحیه محافظت نشده را بدهد و در نتیجه سریعا جذب فلز شود. بنابراین ، بازدارنده های تشکیل فیلم باید به طور مداوم در سیستم های خنک کننده تغذیه شوند.
فولاد و آلومینیم از پرکاربردترین فلزات مورد استفاده در صنایع مختلف از قبیل نفت و گاز، صنایع انتقال نیرو، اتومبیل سازی و صنایع دریایی است. خوردگی این فلزات، بویژه در محیط های دریایی و صنعتی، همواره از مهمترین چالش های صنعتگران بوده است. آلومینیوم و آلیاژهای آن به دلیل تشکیل فیلم اکسیدی غیرفعال بر روی سطح، مقاومت به خوردگی بالاتری نسبت به فولادهای کربنی ارائه می دهند. با این وجود، این فیلم اکسیدی نیز در برابر یون های خورنده ای از قبیل کلر و سولفات مقاومت کافی نداشته و تخریب آن خوردگی زمینه ی آلومینیومی را به دنبال دارد. همچنین اتصال الکتریکی این دو فلز در محیط های مرطوب از قبیل برج های خنک کننده، مخازن، موتور اتومبیل و … سبب تشکیل پیل گالوانیک و تغییر رفتار خوردگی می شود. یکی از روش های کاهش سرعت خوردگی، استفاده از بازدارنده های خوردگی است. عملکرد بازدارنده ها به میزان جذب و پایداری آن ها بر روی سطح بستگی دارد. فرآیند جذب بازدارنده در محیط های آبی شامل جایگزینی مولکول های بازدارنده با مولکول های آب بر روی سطح فلز است. در این فرآیند، توان جایگزینی به تقابل الکترواستاتیکی بین بازدارنده و سطح فلز بستگی دارد. بنزو تری آزول و مشتقات آن از ترکیبات آلی هستند که خواص شیمیایی و بیولوژیکی متنوعی ارائه می دهند. با وجود اینکه ساختار بنزوتری آزول در برابر حرارت حساس بوده و افزایش دما سبب تجزیه آن و متصاعد شدن بخارات سمی می شود، اما این ترکیبات همچنان به صورت گسترده در صنعت به کار گرفته می شوند. استفاده از این ترکیبات در ضدیخ و روان کننده ها، کاربرد آنها به عنوان بازدارنده های خوردگی و همچنین استفاده به عنوان پیش سازهای دارویی از عمده ترین مصارف آنها در صنعت است. این بازدارنده در حفاظت از فولاد در محیط های اسیدی عملکرد مناسبی داشته و حفاظت مناسبی از آلیاژهای آلومینیوم تجاری در محیط های آبی ارائه داده است. با توجه به تاثیر اتصال گالوانیک بر تغییر موضعی pH و وابستگی خصوصیات جذبی بازدارنده به pH ،رفتار بازدارندگی می تواند تحت تاثیر اتصال الکتریکی فلزات به هم قرار گیرد.

یک سری دیگر از بازدارنده ها آزول ها و تیازول ها هستند که برای کاهش خوردگی آلیاژها استفاده می شوند. این ترکیبات ارگانیک هستند. ترکیباتی که روی سطح فلز، جذب شیمیایی می شوند و فیلم های محافظتی را روی آلیاژها تشکیل می دهند. آنها فیلمی بسیار نازک و مهارکننده از خوردگی تشکیل می دهند. علاوه بر حفاظت در برابر خوردگی ، آنها تجمعاتی را با یون های محلول در سیستم تشکیل می دهند و از تجدید فلز بر روی سایر سطوح جلوگیری می کنند. آزول ها در سیستم های بسته تا سیستمهای باز در طیف گسترده ای از برنامه های شیمیایی گنجانده شده اند. بیشتر برنامه های شیمیایی از روی قلیایی ، فسفات قلیایی و فسفات تثبیت شده از تری آزول استفاده می کنند.

انواع آزول

انواع متنوعی در این دسته موجود است. اولین مورد ، مرکاپتو بنزوتیازول (MBT) بود ، اما به دلیل حساسیت به کلر در سیستم های باز استفاده نمی شود. رایج ترین آنها بنزوتریازول (BZT) و تولیل تریازول (TT) یا (TTA) است. ترکیبات جدید شامل بوتیل بنزوتری آزول و کلروتولیل تری آزول است. همه این مواد ترکیبات آلی حلقوی هستند که حاوی نیتروژن در یکی از حلقه ها هستند. مرکاپتو بنزوتیازول در بالای نقطه جوش آب نیز عملکردی مناسب دارد. میکروارگانیسم ها به سرعت مولکول را تخریب می کنند.

BZT و TT دو بازدارنده خوردگی متداول هستند. اگرچه این مولکول ها فیلم های مهار کننده را کندتر از MBT تشکیل می دهند، اما در شرایط آب معمولی خنک کننده، پایدار هستند. در ابتدا استفاده از BZT کم بود و از TT به طور گسترده ای استفاده می شد زیرا معمولاً ارزان تر است. اما بواسطه تخریب TT توسط کلر ایجاد نوسانات و مشکلات بو از N-کلر TT و تخریب آن توسط میکروب ها ، استفاده از BZT افزایش یافته است.
آلکیل بنزوتری آزول برای ایجاد فیلم های با دوام و پایداری بیشتر، پیشنهاد شده است. دو نمونه بوتیل بنزوتری آزول (BBT) و بنزوتری آزول پنتوکسی (POBT) هستند. با این حال ، BBT از BZT یا TT بسیار پرهزینه تر است. برای مقابله با این مشکل، توصیه می شود در سیستم های بزرگ خوراک BBT در حدود ۵ میلی گرم در لیتر باشد. کلر زنی باعث افزایش سرعت خوردگی می شود، اما در صورت اعمال دوره ای فقط میزان خوردگی گزارش می شود که پس از افت باقی مانده آزاد به صفر می رسد.

فروش بنزوتری ازول

بنزو تری آزول Benzotriazole


کیسه 25 کیلویی
شرکت دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضدخوردگی و تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید.

كلرو تولول تري آزول به عنوان “آزول مقاوم در برابر هالوژن” كه معمولاً به آن HRA گفته مي شود، معرفي شده است. این ماده برای به حداقل رساندن مشکلات کاربرد TT در سیستم های شدیدا کلر دار معرفی شده است. کلره شدن حلقه بنزن در HRA واکنش کلر با اتم های نیتروژن در حلقه آزول را به حداقل می رساند.

علاوه بر این ، تری آزول ها با یون های حل شده در محلول پیوند ایجاد می کنند. در سیستم های دیگ بخار ، آمونیاک قلیایی با تجزیه آلودگی های آلی ازت یا از بین بردن مواد شیمیایی آمین تولید می کند. اگرچه آمونیاک به فولاد حمله نمی کند، اگر آمونیاک و اکسیژن کافی در کنار هم قرار بگیرند ، می تواند خوردگی آلیاژ مس ایجاد کند. در این مواقع برای محافظت از سیستم نیاز به استفاده از آزول ها جهت تشکیل فیلم محافظتی وجود دارد. شیمی آزول بسیار پیچیده است و غالباً برای تهیه این محصولات در یک برنامه تصفیه آب موثر ، به کمک فنی نیاز است.

فروش ضدخوردگی

شرکت دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضدخوردگی و تصفیه آب و فاضلاب می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید.

اکنون تماس بگیرید

مقالات مرتبط

خوردگی فلزات

بررسی مکانیسم خوردگی فلزات

شرکت مواد شیمیایی دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضدخوردگی مورد نیاز صنعت می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید. 02166568403 تماس فروش تولیل تری آزول فروش بنزو تری آزول…
hedp

اتیدرونیک اسید یا HEDP ماده ای موثر در تصفیه آب

, ,
برای خرید مواد شیمیایی و هیدروکسی اتیل دی فسفونیک اسید در صنایع متعدد می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید. 02166568403 تماس اتیدرونیک اسید چیست؟ فسفونات‌ها ترکیبات شناخته شده‌ای هستند که دارای پیوند اسید لویی…
برج خنک کننده

برج خنک کننده و عیب یابی برج خنک کن

,
خرید انواع ماده‌های شیمیایی برای کنترل قارچ، باکتری، جلبک‌های تشکیل‌دهنده لجن در سیستم خنک کننده، فاضلاب، سیستم استخراج نفت و گاز و دیگر صنایع: خرید ایزوتیازولینون خرید dbnpa فروش hedp برای فروش مواد شیمیایی در صنایع متعدد می‌توانی…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]