ایزوپروپیل الکل ۷۰% یا ایزوپروپانول ۹۹% ؟

ایزوپروپیل الکل چیست؟

ایزوپروپیل الکل (۲-پروپانول) ، که به عنوان ایزوپروپانول یا IPA نیز شناخته می شود ، رایج ترین و پرکاربردترین ماده ضدعفونی کننده دارویی در داروخانه ها ، بیمارستان ها ، و تولیدی های قطعات الکترونیک یا وسایل پزشکی است. الکل ها به صورت محلول های متفاوت با درجه خلوص و غلظت های مختلف در صورت استفاده صحیح از دارای خواص تمیز کنندگی و ضد عفونی هستند که در صورت استفاده نادرست، عواقب خطرناکی دارند. در زیر به کاربردهای اصلی ایزوپروپانول و بهترین روش استفاده از آن به عنوان ماده ضد عفونی می پردازیم.

چرا ۷۰٪ مؤثرترین غلظت ایزوپروپیل الکل برای ضد عفونی است؟

ایزوپروپیل الکل ، به ویژه در محلول های بین ۶۰ تا ۹۰ درصد الکل با ۱۰ تا ۴۰ درصد آب تصفیه شده ، به سرعت باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها را از بین می برد. هنگامی که غلظت الکل به کمتر از ۵۰٪ کاهش یابد ، خاصیت ضد عفونی به شدت کاهش می یابد. جالب توچه است که ، غلظت های بالاتر الکل باعث بهبود خواص ضد باکتری ، ضد ویروس یا قارچ کشی نمی شود. وجود آب عامل مهمی در از بین بردن یا مهار رشد میکروارگانیسم های بیماری زا با الکل ایزوپروپیل است. آب به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند و در دفع پروتئین غشاهای سلولی میکروارگانیسم ها نقش اساسی دارد.
محلول های ۷۰٪ IPA به دیواره سلولی کاملاً نفوذ می کنند، پروتئین به کلی منعقد شده و در نتیجه میکروارگانیسم از بین می رود. محتوای اضافی آب تبخیر را کاهش می دهد ، بنابراین زمان تماس با سطح را افزایش می دهد و باعث افزایش کارایی می شود. غلظت الکل ایزوپروپیل بیش از ۹۱٪ پروتئین را به سرعت منعقد می کند به طوریکه ، یک لایه محافظ ایجاد شده و مابقی پروتئین را در برابر انعقاد بیشتر محافظت می کند. محلول های حاوی بیشتر از ۹۱٪ IPA باعث از بین رفتن باکتری ها می شوند ، اما گاهی اوقات برای ضد عفونی شدن به زمان تماس طولانی تر نیاز است و باعث می شود هاگ یا اسپور بدون کشته شدن در حالت خفته قرار گیرد. برای مثال، محلول ایزوپروپیل ۵۰٪ ، استافیلوکوکوس اورئوس را در کمتر از ۱۰ ثانیه می کشد ، اما محلول ۹۰٪ با زمان تماس بیش از دو ساعت بی اثر است.

فروش ایزوپروپانول

ایزو پروپیل الکل Iso propyl alcohol


بشکه 220 لیتری / گالن 20 لیتری
فروش ایزوپروپیل الکل و فرمولاسیون انواع محلول ضدعفونی کننده سطوح، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

آیا استرلیزه کردن با ایزوپروپانول ( AKA Isopropyl Alcohol یا IPA ) امکان پذیر است؟

همانطور که قبلا هم اشاره شد استفاده صحیح از ایزوپروپیل الکل نیاز به تمایز بین استرلیزه کردن و ضد عفونی کردن دارد. اصطلاحاتی مانند ضد عفونی و استرلیزه غالباً به اشتباه فهمیده می شوند و به طور متناوب مورد استفاده قرار می گیرند. مرکز کنترل بیماری (CDC) این اصطلاحات را اینگونه تعریف می کند:
بر خلاف استرلیزه ، ضد عفونی کننده ضد اسپور نیست. مواد ضدعفونی کننده محدودی وجود دارند که اسپورها را با زمان طولانی در معرض قرار گرفتن (۳ الی ۱۲ ساعت) از بین می برند. که به آن ها مواد ضدعفونی کننده شیمیایی گفته می شود. در غلظت های مشابه اما با مدت زمان در معرض قرار گرفتن کوتاه تر (به عنوان مثال ، ۲۰ دقیقه با غلظت ۲٪ گلوتارآلدئید) ، این ضد عفونی کننده ها قادرند همه میکروارگانیسم ها را به جز تعداد زیادی از اسپورهای باکتریایی را از بین ببرند. به آنها ضد عفونی کننده های سطح بالا گفته می شود. برخی از این ضدعفونی کننده ها (Antiseptics) میکروب کش هایی هستند که روی بافت زنده و پوست کاربرد دارند. و برخی دیگر (disinfectants) ضد میکروبی هستند که فقط برای اشیاء بی جان استفاده می شوند. به طور کلی ، از antiseptics فقط بر روی پوست استفاده می شود و نه برای ضدعفونی کننده سطح ، و از disinfection برای ضد عفونی کننده پوست استفاده نمی شود زیرا ممکن است به پوست و سایر بافت ها آسیب وارد کنند. ویروس کش ، قارچ کش ، باکتری کش و اسپور کش می تواند نوع میکروارگانیسم شناسایی شده توسط پسوند را از بین ببرد. به عنوان مثال ، یک باکتری کش ماده ای است که باعث از بین رفتن باکتری ها می شود.
ایزوپروپیل الکل به دلیل عدم توانایی آن در ریشه کن کردن اسپورهای باکتریایی و ویروس های آبگریزی مانند فلج اطفال جز ضد عفونی کننده های سطح بالا طبقه بندی می شود. IPA همچنین به عنوان ضد عفونی کننده وسایل و بسته بندی هایی که باید به فضاهای فوق تمیز منتقل شوند ، استفاده می شود.

چرا نباید از غلظت های بالاتر ایزوپروپیل الکل (بالای ۹۱%) استفاده کرد؟

ایزوپروپیل الکل ۷۰٪ یکی از ترکیبات مورداستفاده به عنوان یک ضد باکتری در مراکز درمانی ، و دیگر کاربردهای عمومی است. در محلول های ۷۰٪ IPA و ۳۰٪ آب میزان تبخیر و پخش بو کمتر است ، بنابراین خطرات ناشی ازبخارات سمی یا احتراق در این محلول ها کمتر است. هنگامی که ایزوپروپیل الکل با هوا ، نور و اکسیژن واکنش نشان می دهد ، پراکسیدهای ناپایدار تشکیل می دهد که احتمال انفجار را افزایش می دهد ، به خصوص هنگامی که با آلومینیوم گرم می شود. تبخیر IPA با افزایش زمان ذخیره و غلظت الکل افزایش می یابد ، به ویژه هنگامی که در طی چندین سال در معرض نور قرار بگیرید. ایزوپروپانول ۷۰٪ نه تنها اشتعال کمتری دارد بلکه از لحاظ اقتصادی نیز به عنوان ضد عفونی کننده عمومی و برای ضد عفونی کردن سطوح بزرگ مقرون به صرفه است. به همین ترتیب ، الکل های با رطوبت بالا ، کندتر تبخیر می شوند و زمان تماس را بدون خشک شدن افزایش می دهند. اما اگر ایزوپروپیل الکل ۷۰٪ دارای قدرت پاک کنندگی و ضد عفونی کننده است ، پس چرا در برخی موارد از غلظت ۹۹٪ استفاده می کنند؟ در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم.

چه زمانی از ایزوپروپیل الکل ۹۹% استفاده می شود؟

ایزوپروپیل الکل ۹۹٪به عنوان یک حلال یا ماده تمیز کننده برای صنایع تولیدی اقلام حساس به آب ایده آل است ، یعنی در جایی که تبخیر سریع و کاهش میزان آب مطلوب است. تکنسین های رایانه ، سازندگان دستگاه های پزشکی ، تولید کنندگان مدار چاپی و تکنسین های لحیم کاری و دوباره کاری تبخیر فوری را برای کار با دستگاه های حساس مانند آداپتورهای مدار مجتمع ، تراشه های رایانه ای و تخته مدار ترجیح می دهند. IPA 99٪ به خوبی تبخیر می شود و مواد باقیمانده را به حداقل می رساند. تبخیر سریع ، مدت زمان تماس با سطح را کاهش می دهد اما در مقایسه با غلظت ۷۰ درصد در برابر چربی ها ، گریس و آهک تاثیر بهتری دارد.

آیا ایزوپروپیل الکل در برابر اسپورهای قارچ مؤثر است؟

ایزوپروپیل الکل ممکن است متناوبا در برابر قارچ مؤثر باشد اما در برابر اسپورهای قارچی مؤثر نیست. از بین بردن کپک و قارچ عموماً یکی از مشکلات رطوبت محسوب می شود. استفاده از ماده پاک کننده سطوح ممکن است در حذف قارچ ها تأثیر کمی داشته یا نداشته باشد. سفید کننده و هیدروژن پراکسید برای مقابله با قارچ تاثیر بهتری دارند.

تفاوت بین انواع مختلف ایزوپروپیل الکل چیست؟

ایزوپروپیل الکل USP-گرید چیست و چه کاربردی دارد؟

کنوانسیون داروسازی ایالات متحده (USP) یک سازمان علمی غیرانتفاعی است که استانداردهای کیفیت عمومی داروها ، مواد غذایی و مکمل ها را تدوین و پخش می کند. گواهینامه گرید USP تضمین می کند که هم ایزوپروپیل الکل و هم مواد افزودنی آن دارای بالاترین خلوص ، قدرت و غلظت دقیق هستند. ساخت ، بسته بندی و ذخیره سازی نیز باید از دستورالعمل های دقیق این سازمان پیروی کند و کلیه امکانات تولید باید از ثبت و بازرسی FDA حمایت کنند. این مشخصات باعث افزایش کیفیت و ایمنی در استفاده های صنعتی ، دارویی ، عطر و طعم و رایحه می شود.

ایزوپروپیل الکل گرید NSF چیست؟

بنیاد ملی بهداشت (NSF) یک سازمان غیردولتی و غیرانتفاعی است که به طور مستقل بر بهداشت عمومی و ایمنی صنایع غذایی ، تأمین آب ، محصولات مصرفی و محیط های انسانی تمرکز دارد. و استانداردهای دقیقی شامل آزمایش محصول و تجزیه و تحلیل مواد در هر جنبه از توسعه محصول دارد. صدور گواهینامه NSF شامل بازرسی های منظم در محل از امکانات تولید و آزمایش مجدد محصولات است. اگر محصولی نتواند معیارهای لازم را تامین کند، NSF اقداماتی از جمله فراخوان ، اطلاع رسانی عمومی یا حتی عدم صدور مجوز را اعمال می کند.

ایزوپروپیل الکل خالص چیست؟

ایزوپروپیل الکل خالص، بدون مواد افزودنی رایج تولید و فرآوری می شود. ایزوپروپیل الکل خالص با ایزوپروپیل الکل استریل یا گرید USP قابل تعویض نیست ، اما سوء استفاده معمولاً به این دلیل رخ می دهد که الکل درجه USP همیشه در حالت خالص است.

الکل صنعتی چیست؟

ایزوپروپیل الکل صنعتی معمولاً برای اهداف غیرحساس تولید و پردازش مانند از بین بردن نمک های یونی از PCB ، خمیر حرارتی از سینک های حرارتی و بسته های IC یا حل کردن اسیدهای آلی در شارهای لحیم کاری مبتنی بر روزین استفاده می شود. ایزوپروپیل الکل صنعتی یک گزینه اقتصادی برای ضدعفونی کردن سطوح وسیع و کاهش آلودگی های عمومی مانند گرد و غبار ، زباله ها ، چربی ها و چسب های موجود در سایر فرایندهای تولید است.

کاربرد های ایزوپروپیل الکل صنعتی

• پاک کردن قطعات از آلودگی های عمومی مانند گرد و غبار و بقایای موجود در فرآیند های تولیدی
• پا کردن سطوح از آهک، روغن و …
• ضدعفونی سطوح آلوده صنعتی

الکل گرید غذایی چیست؟

استفاده از ایزوپروپیل الکل برای مصرف انسان محدود است. به طور کلی ، اتیل الکل برای اینگونه محصولات مصرفی ارجحیت دارد ، زیرا GRAS ( معمولاً بی خطر است) است. برای مواد گرید غذایی ، به وسیله گواهینامه FCC میزان مشخصی از خلوص و کیفیت مواد تشکیل دهنده را برای محصولات در نظر گرفته شده است. مصرف الکل ایزوپروپیل بیشتر در تهیه طعم دهنده های مواد غذایی ، رایحه ها ، چربی ها ، روغن ها ، رنگ ها ، مواد نگهدارنده ، شیرین کننده ها و پروبیوتیک ها مشاهده می شود.

الکل بدون آب چیست؟ آیا الکل بدون آب همان الکل ۹۹ درصد است؟

بدون آب یه این معنی است که یک محلول فاقد آب است و عموماً از غلظت ۹۹٪ + برخوردار است. الکل ایزوپروپیل که ۱۰۰٪ عاری از آب است وجود ندارد زیرا بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض هوای مرطوب ، آب را جذب می کند. الکل های بدون آب با کیفیت بالا ، خلوص بالای ۹۹٫۹۶٪ دارند.

الکل دناتوره (صنعتی) چیست؟

الکل دناتوره حاوی ترکیباتی است که محلول را غیر قابل نوشیدن می کند. گاهی اوقات افزودنی معطر است که می تواند حالت تهوع و بو های ناشی از بخارات الکل را کاهش دهد. در حالی که برخی از فروشگاه های آنلاین ممکن است محصولات خود را به عنوان “الکل ایزوپروپیل با ۱۰۰٪ خالص دناتوره” به بازار عرضه کنند ، که این یک تقلب است. الکل ایزوپروپیل خالص هیچ دناتوره ای ندارد.

ایزوپروپیل الکل استریل چیست؟

ایزوپروپیل الکل استریل با بالاترین استانداردهای خلوص در محیط های آسپتیک مطابقت دارد. جهت صدور گواهینامه استریل ، فیلتر ۰٫۲۲ میکرون ، تابش گاما بین ۲۵ kGy – 50kGy و رعایت دستورالعمل های اصلاح شده AAMI / ANSI / ISO 11137: 2006 ضروری است.IPA استریل در یک اتاق تمیز بسته بندی می شود و معمولاً در همان محیط برای پاک کردن وسایل ، مبلمان ، هودهای جریان چند لایه و سایر سطوح کار استفاده می شود.
برگه مشخصات MSDS برای الکل ایزوپروپیل استریل

آیا ایزوپروپیل الکل مانند اماکول است؟

اماکول یک ضدعفونی کننده است ، که حاوی حداقل ۶۸٪ و حداکثر ۷۲٪ ایزوپروپیل الکل است. حجم باقیمانده از آب ، با یا بدون تثبیت کننده های مناسب ، روغن های عطر و مواد افزودنی رنگی تأیید شده توسط FDA برای استفاده در داروها است. تفاوت بین اماکول و محلول خالص تر ایزوپروپیل الکل در این است که اماکول حاوی ناخالصی ها می باشد که این محلول را برای انسان غیرقابل مصرف می کند.

مقالات مرتبط