ایزوپروپانول یا ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول، که بیشتر به عنوان الکل تنظیف شناخته می شود، در صنعت بهداشت کاربردهای زیادی دارد و در اکثر کابینت های داروهای خانگی بعنوان یک ماده اصلی شناخته شده است. طبق گفته دیکشنری پزشكی، نام ” الکل سایشی” ناشی از استفاده از آن در گذشته به عنوان یک داروی ضدعفونی کننده دارو بوده است، هرچند اکنون این یک کاربرد معمولی نیست.

روش های سنتزی شیمیایی در تولید تجاری ایزوپروپانول مورد استفاده در تهیه مواد ضد عفونی کننده مصرف کننده ، حلال های صنعتی و مواد شیمیایی مخصوص استفاده می شوند. به طور خاص، روش های غیر مستقیم و مستقیم برای هیدراته شدن پروپیلن مشتق شده از نفت (CH3CH = CH2) دو فرآیند اصلی تجاری برای تولید ایزوپروپانول هستند. علاوه بر این، مقادیر کمتری از ایزوپروپانول صنعتی از طریق هیدراته شدن استون [(CH3) 2C = O] انجام می شود. روش های مختلفی نیز برای تولید تخمیر ایزوپروپانول از منابع کربن، از جمله نشاسته، شکر و سلولز با استفاده از مخمر و باکتری های ژنتیکی وجود دارد. با این حال، بسیاری از این روش های تخمیر بیولوژیکی محدود به سطح تولید مقیاس آزمایشگاهی هستند و به سمت تولید ایزوپروپانول به عنوان سوخت زیستی هدایت می شوند.

ایزوپروپانول یک مایع بی رنگ، قابل اشتعال با فرمول مولکولی (CH3) 2CHOH است. خلاصه ای از خصوصیات شیمیایی و فیزیکی ایزوپروپانول خالص در جدول زیر آورده شده است.


ایزوپروپانول برای اهداف مختلف صنعتی و مصرفی استفاده می شود، از کاربردهای شیمیایی و حلال گرفته تا کاربردهای پزشکی و مصرفی. کاربردهای عمده ایزوپروپانول به پنج دسته کلی تقسیم شده است: کاربردهای حلال، واسطه شیمیایی در سنتز، محصولات خانگی، آرایشی و بهداشتی؛ داروسازی؛ و تولید استون. در شکل زیر نمودار هدفمند برای استفاده از ایزوپروپانول در تولید محصولات ارگانیک و همچنین کاربردهای وسیع تری ارائه شده است.

ایزوپروپانول به عنوان ماده ضد عفونی کننده در تولید محصولات ارگانیک در کشاورزی استفاده می شود. در حال حاضر استفاده از ایزوپروپانول به عنوان یک عامل ضد جلبک و ضد عفونی کننده  در محصولات ارگانیک و دامی مجاز است. با توجه به تولید محصولات زراعی، ایزوپروپانول ممکن است به طور موثری برای ضد عفونی خطوط سیستم های آبیاری و همچنین انواع ادوات کشاورزی استفاده شود. به عنوان مثال، محصولات حاوی الکل (مثلاً 70 درصد الکل) برای از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها توصیه می شود. یک کاربرد خاص شامل استفاده از محلول 35 درصدی ایزوپروپانول برای از بین بردن آثار باقیمانده باکتری های آتش سوزی از برشی است که برای هرس گیاهان آسیب دیده استفاده می شود. بنابراین، تولید کنندگان دام به طور مرتب از ایزوپروپانول برای ضد عفونی کننده داروهای پزشکی و سایر تولیدات استفاده می كنند، و محصولات ایزوپروپانول تجاری فقط برای استفاده خارجی از آن به عنوان ضد جلبک و ضد قارچ و ضد عفونی كننده در گاو، اسب، گوسفند، خوك، سگ و گربه استفاده می شود.

ایزوپروپانول علاوه بر کاربردهای ضد میکروبی در کشاورزی، همچنین به طور گسترده در محصولات تجاری و خانگی از جمله ضدعفونی کننده دست، ضد عفونی کننده های پزشکی و محصولات سموم دفع آفات کک و پیس مورد استفاده قرار می گیرد. الکل ها، از جمله ایزوپروپانول و اتانول، قادر به ارائه فعالیت ضد میکروبی سریع طیف گسترده ای علیه باکتری های رویشی، ویروس ها و قارچ ها هستند، اما در برابر اسپورهای باکتریایی فعالیتی ندارند. در واقع ، CDC در برابر استفاده از ایزوپروپانول یا اتانول به عنوان ماده اصلی استریلیزین توصیه می شود زیرا این الکل ها به اندازه کافی اسپور کش نیستند (از بین بردن اسپور) و نمی توانند در مواد غنی از پروتئین نفوذ کنند. علی رغم این محدودیت ها، ایزوپروپانول برای ضد عفونی دماسنج ها، پیجرهای بیمارستانی، قیچی و استتوسکوپ مورد استفاده قرار گرفته است. حوله های تجاری و دیگر دستمال های اشباع شده با ایزوپروپانول نیز برای ضد عفونی سطوح کوچک در تنظیمات پزشکی استفاده شده اند. به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده عمومی، ایزوپروپانول به طور کلی از طریق دستمال مرطوب سطحی، اسپری، جارو برقی، اسفنجی، تمیز کردن یا ریختن، و با غوطه ور شدن استفاده می شود. ایزوپروپانول همچنین برای ضد عفونی سیستم های خنک کننده تجاری تجاری / صنعتی بسته استفاده می شود. مطالعات نشان داده اند که ایزوپروپانول تقریبا دو برابر اتانول موثرتر از یک ماده ضد عفونی کننده سطح است. حجم زیادی از ایزوپروپانول برای اهداف غیر از ضد عفونی و سایر کاربردهای سموم دفع آفات در مناطق کشاورزی، خانگی و پزشکی استفاده می شود. به عنوان یک حلال، ایزوپروپانول در رزین های اکریلیک اسید و اپوکسی، اتیل سلولز، رزین های طبیعی، لثه ها و همچنین برخی از رنگ ها، جوهرها و روغن های اساسی استفاده می شود. ایزوپروپانول همچنین یک ماده اولیه شیمیایی است که در تولید استون، ایزوپروپیل آمین ها، ایزوپروپیل استات ها و تعدادی دیگر از مواد شیمیایی خاص مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، ایزوپروپانول در تولید مواد پایه آرایشی و حامل سموم دفع آفات و استخراج اسیدهای چرب از روغن های گیاهی در دمای متوسط ​​تا پایین استفاده می شود. سایر کاربردهای ایزوپروپانول به عنوان تقویت کننده اکتان، افزودنی ضد یخ کربورتر و متانول به همراه حلال متانول در مخلوط بنزین موتور است.

فروش ایزوپروپانول

ایزو پروپیل الکل Iso propyl alcohol


بشکه 220 لیتری / گالن 20 لیتری
فروش ایزوپروپیل الکل و فرمولاسیون انواع محلول ضدعفونی کننده سطوح، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

ایزوپروپانول به عنوان ماده ضد عفونی کننده از طریق انحلال غشاهای لیپیدی و دناتوراسیون سریع پروتئین ها عمل می کند. از آنجا که پروتئین ها با حضور آب سریعتر دفع می شوند، فعالیت باکتری کشنده افزایش یافته معمولاً برای مخلوط ایزوپروپانول و آب، در مقایسه با ایزوپروپانول غلیظ مشاهده می شود، که به عنوان یک عامل کم آبی بدن عمل می کند. این مشاهدات خام پشتیبانی مکانیکی را برای مکانیسم پیشنهادی فراهم می کند، که به شدت به توانایی ایزوپروپانول در تغییر پروتئین ها وابسته است. ایزوپروپانول به دلیل این روش عمل قادر به نابودی بسیاری از سلول های باکتریایی و ویروسی است. با این حال، در برابر اسپورهای باکتریایی بی اثر است زیرا این ماده قبل از اینکه بتواند به طور مؤثر در غشاء نفوذ کند، تبخیر می شود و منجر به دناتوراسیون پروتئین می شود.

استفاده ازمحصولات الکل حاوی ایزوپروپانول در ضدعفونی کننده ها به عنوان ماده فعال رایج تر است و حاوی مواد افزودنی کمتری نسبت به محصولات مبتنی بر اتانول است. فرآورده های الکلی حاوی اتانول براساس قانون موظف هستند حاوی مقدار مشخصی از مواد مضر برای تهیه محلول ضد عفونی کننده غیرقابل مصرف برای مصرف انسان باشند. با این حال، از آنجا که ایزوپروپانول در نوشیدنی های الکلی استفاده نمی شود، دناتورسانت ها در الکل تنظیف کننده مبتنی بر ایزوپروپانول غیر ضروری هستند.

مقالات مرتبط