الکل چیست؟ (کاربرد الکل به عنوان ضد عفونی کننده)

,
الکل ضد عفونی

الکل ضد عفونی

الکل ضد عفونی کننده مانند ایزوپروپیل الکل و اتانول سال‌هاست که به‌عنوان ضد عفونی‌ کننده سطوح در نظام بهداشتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که اتانول سنتز پروتئین را با اثرات مستقیم بر روی ریبوزوم‌ها و پلیمریزاسیون RNA مهار می‌کند و محلول‌های 60٪ -70٪ از نظر آزمایشگاهی اثربخشی در برابر نورو ویروس موش، ویروس ابولا و انواع کرونا ویروس دارند.

پدهای الکلی و حوله‌های حاوی ایزوپروپیل یا اتانول و آب به دلیل سریع تبخیر آنها و زمان تماس کوتاه، برای ضدعفونی‌کردن وسایل کوچک استفاده شده‌اند. محلول‌های استریل حاوی الکل بیشتر برای ضدعفونی داروخانه‌ها و مناطق کنترل شده استفاده می‌شوند. ضدعفونی‌کننده‌های متعدد حاوی اتانول و یا ایزوپروپیل الکل همراه با سایر ترکیبات مانند آمونیوم کواترنر یا ترکیبات فنلی به طور گسترده‌ای برای ضدعفونی سطوح محیطی در مراکز درمانی استفاده می‌شود.

آگاهی روزافزون در مورد نقش سطوح آلوده محیطی در انتقال عوامل بیماری‌زا در مراقبت‌های بهداشتی، نیاز به روش‌های مؤثر برای تمیزکردن و ضدعفونی سطوح را برجسته کرده است. نام‌گذاری مورداستفاده برای توصیف انواع الکل می‌تواند تا حدودی گیج‌کننده باشد.

سه نوع الکلی که بیشتر در مراقبت‌های بهداشتی مورداستفاده قرار می‌گیرد عبارت‌اند از (1) اتیل الکل یا اتانول، (2) الکل ایزوپروپیل، ایزوپروپانول، 2-پروپانول یا پروپان-2-ol؛ و (3) n-پروپانول، 1-پروپانول، یا پروپان-1-ol. غلظت محلول‌های الکل را می‌توان به‌صورت درصد حجمی (٪ میلی‌لیتر در میلی‌لیتر)، یا درصد وزنی (٪ g / g یا وزنی / وزنی) بیان کرد. به‌عنوان‌مثال، اتیل الکل 70٪ (حجمی/ حجمی) در 20 درجه سانتی‌گراد 62.6٪ (وزنی / وزنی) را نشان می‌دهد. در دستورالعمل‌های مراقبت‌های بهداشتی، غلظت الکل اکثراً به‌صورت درصد حجمی بیان می‌شود.

تاریخچه استفاده از الکل به‌ عنوان ضدعفونی کننده

در مطالعات نشان داده شد که محلول 40٪ و 50٪ الکل به طور قابل‌توجهی کمتر از محلول الکل 70٪ یا بیشتر در کاهش تعداد جمعیت میکروب‌ها مؤثر است. بر اساس مطالعات آزمایشگاهی که چندین پاتوژن را در معرض اتیل الکل قرار داده است (20٪ -100٪ حجمی – حجمی) مشخص شد که محلول الکل با غلظت 50٪ یا بیشتر با زمان تماس کوتاه هم مؤثر است.

این احتمال وجود دارد که دستورالعمل‌های فعلی توصیه به استفاده از الکل 60٪ -90٪ به‌عنوان ضدعفونی‌کننده بر اساس این مطالعات اولیه باشد. در یکی از این مطالعات بیان می‌شود که الکل با غلظت 70٪ یک از گزینه‌های مناسب برای ضدعفونی‌کردن متوسط سطح در موارد غیر بحرانی است و به‌خصوص برای ابزاری که می‌توانند 10 دقیقه در آن غوطه‌ور شوند، مناسب است.

جهت خرید و فروش عمده مواد ضد عفونی کننده با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

خواص الكل ضد عفونی

خواص الكل ضد عفونی

خواص الکل

اتانول، ایزوپروپیل الکل و نرمال پروپانول همگی به طور نامحدود محلول در آب هستند. اتانول بوی خفیفی دارد، درحالی‌که ایزوپروپیل الکل دارای بوی شیمیایی قوی‌تری است. میزان تبخیر الکل‌ها مسئله چالش برانگیزی است؛ زیرا تبخیر سریع محلول‌های الکل از روی سطوح، مدت زمانی را که می‌توانند اثر ضدعفونی‌کننده خود را اعمال کنند (مدت‌زمان تماس) محدود می‌کند. میزان تبخیر برای اتانول و ایزوپروپیل الکل مشابه است. میزان تبخیر (و زمان تماس با آن) مواد ضدعفونی‌کننده مبتنی بر الکل نیز تحت‌تأثیر فرمولاسیون محصول قرار دارد. به‌عنوان‌مثال، با افزودن سورفاکتانت‌ها می‌توان زمان تماس را طولانی کرد.

تمام الکل‌های مورداستفاده در مراقبت‌های بهداشتی اشتعال‌زا هستند. قابلیت اشتعال الکل با نقطه اشتعال آن بیان می‌شود، یعنی حداقل دمایی که در آن یک ماده قابل اشتعال در تماس با شعله محترق می‌شود. غلظت‌های بالاتر الکل نقطه اشتعال پایین‌تری (نامطلوب) نسبت به غلظت الکل پایین‌تر دارند. به‌عنوان‌مثال، نقاط اشتعال اتانول 70٪ و ایزوپروپیل الکل 70٪ به ترتیب 20.5 درجه سانتی‌گراد و 21.0 درجه سانتیگراد است، درحالی‌که نقطه اشتعال اتانول 30٪ ، 29 درجه سانتی‌گراد است.

نحوه عملکرد الکل

عمده‌ترین عملکرد الکل‌ها در برابر میکروارگانیسم‌ها به‌احتمال زیاد به دلیل دناتوره‌شدن پروتئین‌ها است. باتوجه‌به اینکه دناتوراسیون پروتئین‌ها به آب نیاز دارد این نحوه عملکرد از این واقعیت هم پشتیبانی می‌کند که الکل خالص نسبت به محلول‌های حاوی مخلوطی از الکل و آب خاصیت ضدباکتری کمتری دارد. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که اتانول باعث مهار و اختلال در RNA و سنتز پروتئین از طریق اثر مستقیم روی ریبوزوم‌ها و RNA می‌شود.

خواص ضدمیکروبی الکل

اتانول، ایزوپروپیل الکل و نرمال پروپانول همگی دارای خواص ضدباکتریایی سریع در برابر باکتری‌های رویشی از جمله مایکو باکتری‌ها دارند. فعالیت اتیل الکل در برابر اسپورها می‌تواند در کنار ترکیبات قلیایی، اسیدهای معدنی، پراکسید هیدروژن و برخی سورفاکتانت‌ها تقویت شود. همچنین الکل دارای خاصیت قارچ‌کش و ویروس‌کش است، به‌خصوص برای ویروس‌های لیپوفیلیک مانند ویروس تب‌خال، ویروس هپاتیت B و C و همچنین در برابر برخی از ویروس‌های آب‌گریز مانند آدنوویروس، رینو ویروس، انتروو ویروس و روتاویروس مؤثر است؛ اما فعالیت ضعیفی در برابر ویروس هپاتیت A دارد.

در مطالعه‌ای نشان داده شد که اتانول 70٪ انواع ابولا را بعد از 1 دقیقه تماس غیرفعال می‌کند. فقط نوع Makona به زمان تماس 2.5 دقیقه‌ای نیاز داشت. این مطالعه همچنین نشان داد که اتانول 70٪ در مقابل کرونا ویروس با مدت‌زمان تماس 1 دقیقه و ایزوپروپیل الکل 70٪ با مدت تماس 30 ثانیه‌ای در برابر ویروس SARS-CoV مؤثر است. به‌طورکلی ، اتیل الکل نسبت به ایزوپروپیل الکل فعالیت بیشتری در برابر ویروس‌های آب‌دوست دارد.

مزایا و معایب الکل‌ ضد عفونی‌ کننده

از جمله مزایای استفاده از الکل به‌عنوان ضدعفونی‌کننده می‌توان به این اشاره کرده الکل به‌راحتی قابل‌استفاده است، روی سطح باقی نمی‌ماند و دارای بوی قابل‌قبول، عملکرد سریع و طیف گسترده‌ای از فعالیت ضدمیکروبی است. محدودیت‌های استفاده از الکل نیز شامل عملکرد کند در برابر ویروس‌های غیر توسعه‌یافته، عدم فعالیت اسپوریک، کاهش فعالیت در حضور مواد آلی، خاصیت پاک‌کنندگی محدود، اشتعال‌پذیری، رتبه‌بندی سمیت EPA در رده I ، II یا III با یک استثنا و تأثیرات منفی بر برخی انواع تجهیزات پزشکی است.

فرمولاسیون محلول ضدعفونی‌کننده حاوی الکل

فرمولاسیون‌های ضدعفونی‌کننده حاوی الکل شامل محصولاتی است که فقط حاوی محلول‌های آبی ایزوپروپیل یا اتانول (معمولاً 60٪ -90٪) هستند که نیازی به ثبت EPA ندارند و فرمولاسیون‌هایی که توسط EPA ثبت شده‌اند. سازمان حفاظت محیط‌زیست فهرستی از 14 فرمولاسیون اولیه ضدعفونی‌کننده را که حاوی اتانول یا ایزوپروپیل الکل‌ها عنوان تنها عامل فعال، به‌علاوه مقادیر کمی از مواد دیگر که به‌عنوان دناتورانت (مانند متانول) عمل می‌کنند، منتشر کرده است.

کاربرد الکل

کاربرد الکل

کاربرد الکل در موارد بالینی

فرمولاسیون ضدعفونی‌کننده‌های حاوی الکل کاربرد وسیعی در نظام بهداشت و درمان دارند. موارد غیرقانونی کوچک. پدهای الکلی حاوی ایزوپروپیل الکل (اغلب 70٪) یا اتانول اغلب برای استفاده به‌عنوان ضدعفونی‌کننده‌های پوستی یا مراقبت از زخم در بازار، تحت نظارت سازمان غذا و داروی (FDA) قرار عرضه می‌شوند ، و نیازی به ثبت در EPA ندارند.

توصیه می‌شود که هاب‌های کاتتر، اتصالات بدون سوزن و درگاه‌های تزریقی با استفاده از محلول کلرهگزیدین الکلی، 70٪ الکل، یا ید ضدعفونی شوند تا خطر ابتلا به عفونت‌های خونی کاهش یابد. ایزوپروپیل الکل 70٪ استریل و فرمولاسیون حاوی اتانول در داروخانه‌ها برای ضدعفونی‌کردن سطوح کار و همچنین سطوح کوچک‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

در مورد دستگاه آندوسکوپی گوارش، استفاده از اتیل الکل 70٪ -90٪ یا ایزوپروپیل الکل پس از ضدعفونی سطح بالا توصیه می‌شود. 4 ضدعفونی سایر انواع تجهیزات پزشکی مانند نکات تب‌سنج، سرهای مبدل قابل‌استفاده مجدد یا ابزار جراحی فقط با استفاده از ایزوپروپیل الکل یا اتیل الکل توصیه نمی‌شود.

تنها 3 فرمولاسیون حاوی ایزوپروپیل الکل به‌عنوان تنها ماده فعال به همراه سایر مواد تشکیل‌دهنده برای ضدعفونی سطوح محیطی ثبت شده است که یکی از آنها به‌عنوان یک محصول 1 مرحله‌ای ذکر شده است. 2 فرمولاسیون دیگر حاوی اتیل الکل به‌عنوان تنها ماده فعال به همراه سایر مواد تشکیل‌دهنده، هر دو به‌عنوان ضدعفونی‌کننده‌های یک‌مرحله‌ای برای استفاده در سطوح محیطی ثبت شده‌اند.

از بین این 2 فرمولاسیون، 1 محصول جدیدی است که برای استفاده در بیمارستان‌ها و سایر مراکز بهداشتی و درمانی ثبت شده است که بی‌نظیر است؛ زیرا تنها 29.4٪ الکل اتیل دارد، دارای مدت تماس 30 ثانیه‌ای در برابر انواع عوامل بیماری‌زا است. اگرچه این فرمولاسیون تنها حاوی 29.4٪ الکل اتیل است، طبق آزمایشات انجام شده نسبت به اتیل الکل 70٪ مؤثرتر بود.

از 56 فرمولاسیون ثبت شده در EPA حاوی اتیل و یا ایزوپروپیل الکل به همراه سایر عوامل فعال مانند آمونیوم کواترنر یا ترکیبات فنلی، 49 فرمول برای استفاده در بیمارستان‌ها و سایر مراکز درمانی در نظر گرفته شده است. این فرمولاسیون‌های به‌صورت دستمال مرطوب و اسپری در دسترس است. برچسب‌های محصول برای اکثر فرمولاسیون‌ها بیانگر این است که سطوح باید قبل از استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده از قبل پاک شوند، درحالی‌که چند محصول به‌عنوان ضدعفونی‌کننده‌های یک‌مرحله‌ای ذکر شده‌اند.

فرمولاسیون‌های حاوی اتیل الکل غالباً زمان تماس 10 دقیقه‌ای دارند (دامنه، 1 تا 10 دقیقه)، درحالی‌که آنهایی که حاوی الکل ایزوپروپیل هستند اغلب دارای زمان تماس 1 تا 3 دقیقه (دامنه، 1-10 دقیقه) هستند. فرمولاسیون‌هایی که هم حاوی اتانول و هم ایزوپروپیل الکل هستند مدت تماس 1 تا 3 دقیقه دارند.

موارد ایمنی استفاده از الکل

همه ضدعفونی‌کننده‌های ثبت شده در EPA حاوی اتانول یا ایزوپروپیل الکل (یا هر دو)، با یک استثنا، دارای رتبه سمیت EPA از دسته I ، II یا III هستند. هم الکل ایزوپروپیل و هم اتانول می‌توانند باعث تحریک پوست و چشم شوند. هنگامی استفاده از محلول (به‌جای پدهای آماده یا حوله) ایزوپروپیل الکل استفاده از دستکش‌های محافظ و محافظت از چشم و صورت توصیه می‌شود. ایزوپروپیل الکل در صورت مصرف سمی است. به دلیل اشتعال‌پذیری بالای الکل، باید در خنک و تهویه مناسب نگهداری شود.

[کل: 2 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *