چسب های صنعتی

گروه متخصصان دکتر کمیکال ارائه دهنده انواع چسب ها از جمله چسب های چوب، چسب های ساختمانی، چسب های مورد استفاده در صنایع لاستیک و سایر چسب های صنعتی می باشد و با توجه به گستردگی استفاده از حلال ها در صنایع مختلف، این گروه گامی موثر در جهت تامین حلال های صنعتی برداشته است.

چسب

چسب ­ها و درزگیرها به طور وسیعی در صنایع متعدد از جمله خودروسازی، ساخت­ و­ساز، ساختمان، الکترونیک، بسته ­بندی، هنر گرافیک و پزشکی استفاده می ­شوند. استفاده از چسب­ در صنایع هوافضا به سرعت افزایش یافت. بدلیل مزایایی که چسب ­ها نسبت به فرآیند جوش و استفاده از پیچ و مهره دارند برای مثال هم اکنون چسب­ ها به طور فزاینده ­ای برای اتصال قسمت­ های داخلی و خارجی وسایل نقلیه آبی، زمینی و همچنین قطعات هواپیما استفاده می ­شوند. چسب­ ها در ساخت و تولید جایگزین پیچ و مهره­ ها شده و در مواردی مانند استفاده در لوله ­ها از اکسیداسیون و خوردگی جلوگیری می ­کنند. در زمینه الکترونیک، اجزای الکترونیکی روی مدار چاپی قرار داده شده و با چسب به آن متصل م ی­کنند. چسب در زمینه بست ه­بندی جهت تولید برچسب­ ها و سیستم­ های بسته ­بندی کاربرد دارد. در بخش گرافیک از چسب برای چاپ لمینیت، اتصال کاغذ و کتاب و ترکیب­ بندی­ های پلاستیکی استفاده می ­شود.

لیستی از انواع چسب های صنعتی
چسب پلی اورتان
چسب کاغذ
چسب صنعت خودرو
چسب چوب
چسب اپوکسی
چسب شیشه و فایبرگلاس
چسب صنعتی
چسب فوری
چسب اسپری
چسب کرپ
پرایمر

حلال

اصطلاح حلال به تعداد زیادی از مواد شیمیایی اطلاق می­شود که باعث حل­ شدن یا رقیق­شدن مواد و حل­­ شونده ها می­شوند. حلال­ ها معمولا مایعات آلی هستند. بعضی از حلال­ ها نیز بعنوان واسط­ه های شیمیایی، سوخت­ ها و جزئی از رنج وسیعی از مجصولات استفاده می­شوند.

مثال­هایی از حلال­ ها:

 • استون
 • دی کلرومتان
 • ۱،۱،۱-­تری­کلرواتان
 • هگزان
 • تولوئن
 • متانول
 • تری کلرو اتیلن
 • متیل اتیل کتون
 • زایلن
 • پرکلرواتیلن

حلال­ های صنعتی اغلب مخلوطی از مواد و حلال­ ها هستند و تحت نام­ های تجاری مختلفی بقروش می­ رسند. صنایعی که از حلال ها بسیار استفاده می کنند: صنایع مهندسی، ساخت و ساز، صنایع مواد شیمیایی،صنایع لاستیک، صنایع پلاستیک، صنعت تولید جوهر، داروسازی­ ها، صنایع تولید رنگ، صنایع چاپ، صنایع نساجی، صنایع غذایی، صنایع چوب و صنایع مواد تنظیفی. در صنعت ساخت و ساز حلال­ ها بغنوان حامل­ هایی برای پوشش سطوح مثل رنگ و چسب عمل می ­کنند.

حلال­ های پرکاربرد در ساخت و ساز:

 • زایلن: در رنگ ها و چسب ها
 • ۱-­بوتانول: در رزین­های سنتزی و طبیعی، رنگ ­ها و لاک الکل

حلال­ ها همچنین در بسیاری از محصولات استفاده می­ شوند:

 • مواد تنظیف و چربی زدا
 • رنگ ها و لاک ها
 • چسب ها
 • جوهر و پاک کننده جوهر
 • مواد رنگ بر
 • آفت کش ها
 • لوازم آرایش و بهداشتی

حلال جزء مهمی از محلول است. حلال ها مواد شیمیایی هستند که مواد دیگر را در خود حل می کنند. حلال ها به طور کلی به دو دسته حلال های قطبی و حلال های غیر قطبی تقسیم می شوند. در حلال قطبی، ذرات تشکیل دهنده حلال قطبی بوده و یکدیگر را با نیروی جاذبه ی الکتروستاتیکی جذب می نمایند.

مهمترین حلال قطبی آب می باشد. انواع اسیدها مانند سولفوریک اسیدH2SO4 و هیدروژن فلوئورید HF ، نیز در این دسته قرار می گیرند.

در حلال های غیر قطبی ، ذرات حلال غیرقطبی بوده و بنابراین تنها نیروی جاذبه ی ضعیف واندروالسی بین ذرات وجود دارد، به همین دلیل این حلال ها اغلب، دارای نقطه ی جوش بسیار پایین بوده و فرار هستند.

حلال های آلی نسبت به حلال های غیر آلی یا حلال های معدنی، قطبیت کمتری دارند و درنتیجه معمولا” این دسته از حلالها ، مواد غیر قطبی را بهتر در خود حل می کنند. چند حلال در زیر آمده است. حلال ها موقعی مفید هستند که مایع باشند به عنوان مثال آب در محدوده ی ۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد مایع می باشد، پس تنها در این محدوده دمایی می توانند به عنوان حلال مورد استفاده قرار گیرند. هنگامی موادی که قرار است حل شوند، در دماهای پایین تر یا بالاتر قرار داشته باشند باید از حلال های دیگر استفاده نمود.

لیستی از انواع حلال های پرکاربرد
متانول
اتانول
پروپانون
پروپانول
بوتانول
اتیل استات
اتوکسی اتان
تولوئن
بنزن
کربن ترا کلرید
سیکلو هگزان
دی متیل فرم آمید
تترا هیدرو فوران
دی متیل سولفوکسید
استونیتریل
نیترومتان
دی کلرومتان

حلال های آلی دسته ی بسیار مهمی از حلال ها را تشکیل می دهند که در زندگی کاربردهای بسیاری دارند. به عنوان مثال، حلال ادکلن ها، انواع اسپری ها، چسب ها و … انواع الکلها و دیگر حلال های آلی را تشکیل می دهند. چند حلال بسیار مهم صنعتی عبارتند از:

 • دی متیل فرم آمید با نام اختصاری DMF
 • تترا هیدرو فوران با نام اختصاری THF
 • دی متیل سولفوکسید با نام اختصاری DMSO

بیان شد که الکلها دسته ی بسیار مهمی از حلال های صنعتی را تشکیل می دهند. میان ذرات حلال در الکلها، پیوند های هیدروزنی می باشد، اما یک سر الکلها، سر آلی و غیرقطبی آنها می باشد درنتیجه این حلالها می توانند هم مواد غیرقطبی را با سر غیرقطبی در خود حل کنند و هم مواد یکه می توانند با آن پیوند هیدروزنی برقرار نمایند، مانند آب.

میان ذرات حلال غیرقطبی، فقط نیروهای واندروالس وجود دارند. میان ذرات ماده ی حل شده غیر قطبی نیز فقط نیروهای واندروالس وجود دارند. بنابراین تمام ذرات موجود در محلول، فقط تحت تاثیر این نیرو هستند و امکان تشکیل محلول وجود دارد.

یک مثال حلال های غیر قطبی، هیدروکربنهای سیر شده خطی مانند هگزان است. موم که یک ماده ی غیرقطبی است در هگزان حل خواهد شد.

البته تمام اجسام غیرقطبی در یکدیگر حل نمی شوند. حال متداولترین نوع محلول یعنی، یک جامد حل شده در یک مایع را در نظر می گیریم. انحلال پذیری یک جامد غیرقطبی در یک مایع غیرقطبی به دو عامل بستگی دارد: دمای ذوب و آنتالپی ذوب آن. وقتی این جامد حل می شود، محلول مایع به دست می آید. جامد تغییر فاز می دهد. جامدهایی که دمای ذوب و انتالپی ذوبشان بالاست، انحلال پذیری بیشتری نشان می دهند. این تفاوت به علت نیروهای جاذبه قویتر در بلورهای اجسامی است که دمای ذوب بالا دارند. در جریان حل شدن باید بر این نیروها فایق آمد.

برخی از حلال ها مانند کربن تتراکلریدCCl4  کلروفرم CHCl3 به شدت سمی می باشد. همچنین کار با اسیدها مهارت و تدابیر خاص می طلبد.

بسیاری از حلال ها که در مقادیر زیاد در صنعت به کار برده می شوند برای سلامت انسان مضر هستند یا می توانند خطرات دیگری مانند آتش سوزی و انفجار به وجود آورند. حلال هایی که به طور گسترده استفاده می شوند و برای سلامت انسان مضر باشند شامل تتراکلرید کربن، کلروفورم، و پرکلورواتیلین هستند.

کاربرد حلال­ها در صنایع

 • در رنگ ها و پوشش ها

در رنگ­ها، حلال ها اجزاء مورد استفاده در فرمولاسيون رنگ را حل مي کنند و براي اجتناب از توده ها و گلوله ها در رنگ استفاده می شود. استریل های گلیکول اتر به بعضی از رنگ های اسپری اضافه می شوند تا مانع از خشک شدن در هوا شوند. تبخیر آهسته این گروه قوی از حلال ها به این معنی است که اتومبیل ها می توانند صاف و بی عیب نقاشی شوند.
نقش حلالها که مایعات فراری می باشند در سهولت کار و استفاده از رزین ها و رنگهای حاصل از آنان بر همگان روشن است زیرا که استفاده از رزین های صددرصد غیر فرار در هنگام مصرف: کاری بسیار مشکل بوده و شکی نیست که جهت جاری ساختن و امکان برداشت مقدار مورد نیاز از مخازن نقل و انتقال آنان از قبیل بشکه، تانکر و غیره نیاز به حرارت داشته که این خود مستلزم وقت و هزینه سنگینی است. لذا از همین روست که آنان را به کمک حلال¬ها از صددرصد به ۳۰ الی ۸۰ درصد غیر فرار تبدیل می نمایند تا بدین ترتیب حلال اضافی نه تنها رزین یا رنگ مورد نظر را در خود حل نماید و بلکه همچنین وسیکوزیته را کاهش و در نتیجه قدرت جاری شدن را نیز افزایش و خلاصه امر اینکه کار با آنانرا بسیار ساده تر نمایند. کاربرد حلال و کاهش درصد غیر فرار در صنایع رنگسازی بسیار مهمتر از دیگر صنایع بوده زیرا که برس زدن، اسپری کردن، تشکیل فیلم یکنواخت، براقیت، زمان خشک شدن و سخت شدن همگی تابع درصد غیر فرار رنگ مورد نظر بوده و این حلال است که با قدرت انحلال کنندگی خود رنگ را به درصد مورد نیاز، دلخواه و قابل مصرف میرساند. انتخاب درست یک حلال از عوامل مهم بوده و بر خواص ویسکوزیته، برس خوری، زمان خشک شدن و غیره اثر مستقیم داشته و از اثرات جانبی آن نیز میتوان بلیدینگ، جوش زدن، فلوئینیگ ضعیف و امثالهم را نام برد. یک حلال در پایان عمل در فیلم یک رنگ باقی نمیماند اما اثرات کارهائی که انجام می دهد باقی می مانند.
از جمله خواصیکه یک حلال بر مبناء آن انتخاب می گردد میتوان قدرت حلالیت، فراریت یا سرعت تبخیر، نقطه جوش، نقطه اشتعال، نقطه آتش سوزی، قیمت، رنگ، بو، وزن مخصوص، مقاومتی ضد خوردگی، طبیعت شیمیائی، عدد هپتان و غیره را نام برد.

حلال های مصرفی در رنگ های نیتروسلولزی:
از آنجائیکه مکانیزم سخت شوندگی فیلم حاصل از رنگهای نیتروسلولزی بر اثر تبخیر حلال می باشد لذا یکی از پارامترهای مهم در ارائه فرمول یک رنگ یا کلر فوری همانا انتخاب و تعیین دقیق حلالهای مصرفی می باشد که نیاز به شناخت و تجربه کافی فرمولیست در این زمینه دارد. حلالها اثرات زیادی در یکنواخت شدن فیلم و کیفیت نهائی آن داشته و معمولا یک حلال فوری به خاطر تکنیک پیچیده و قیمت از سه نوع حلال اصلی، کمکی و رقیق کننده تشکیل میشود که حلال رقیق کننده نه تنها باعث کاهش قیمت نهائی میگردد و بلکه انحلال پذیری بهتری نیز به نیتروسلولز در حلال اصلی خود میبخشد. حلالیت نیترو سلولز نسبت عکس با مقدار ازت موجود در آن دارد بطوریکه هرچه مقدار ازت بیشتر باشد حلالیت آن در حلال¬های معمولی تجارتی کمتر است.
• حلالهای اصلی یا فعال
• استرها (اتیل استات، بوتیل استات و …)
• کتون ها (استن، متیل اتیل کیتون و متیل ایزو بوتیل کیتون)
از عمده حلال های رقیق کننده میتوان حلال های هیدرو کربنی آلیفاتیک و آروماتیک مثل تولوئن، زایلن و نفتا با نقطه اشتغال بالا را نام برد که به هیچ وجه به تنهائی قادر به انحلال رزین¬های نیتروسلولزی در خود نمی باشند و اما از آنجائیکه استفاده از حلال¬های فعال و نیمه فعال جهت انحلال رزین¬های فوق باعث افزایش قیمت نهائی تولید حاصل خواهد گشت از این رو جهت کاهش قیمت نهایی از حلال¬های غیر فعال نیز جهت رقیق کردن محلول حاصل از انحلال رزین¬های نیترو سلولزی در مخلوط حلالهای فعال و نیمه فعال استفاده می نمایند. معمولا حلال های رقیق کننده را بر مبناء نسبت رقیق کنندگی آنان انتخاب می کنند. نسبت رقیق کنندگی دو حلال بهم عبارتست از نسبت آن مقدار مینیمم یک حلال رقیق کننده به مقدار حلال واقعی که ایجاد یک محلول کدری را نماید.

 • جوهر

بسیاری از جوهرهای مورد استفاده برای چاپ همه چیز از مجلات به بسته بندی مواد غذایی و برچسب ها، بر روی حلال استفاده می شود به درستی اعمال می شود، در جای خود ایستاده، و به رنگ های زنده، تولوئن حلال هیدروکربن به عنوان حلال جوهر در نوع خاصی از چاپ مجله مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا به سرعت به اندازه کافی تبخیر می شود تا از بروز لکه ها جلوگیری شود و از آن جا که تولوئن به راحتی بازیافت می شود یک محصول ایده آل است.

 • محصولات مراقبت شخصی

بسیاری از محصولات آرایشی بر روی حلال ها برای حل کردن مواد تشکیل دهنده استفاده می شود و آنها را قادر می سازد تا به درستی کار کنند. حلال ها در لوسیون ها، پودر ها و کرم های اصلاح استفاده می شود تا سازگاری مناسب برای محصول مورد استفاده قرار گیرد. اتانول توسط تولید کنندگان عطر به عنوان حلال انتخاب خود را به دلیل کم بودن بو استفاده می شود. نقطه جوش پایین اتانول به این معنی است که حلال سریعا تبخیر می شود و بر روی پوست باقی نمی ماند. اتیل استات یا استون در لاک ها استفاده می شود و به خصوص برای خواص خشک شدن سریع آن ارزشمند است. همچنین در لاک پاک کن ها استفاده می شود و قدرت پرداخت بالایی دارند.

 • حلال ها در تمیز کردن محصولات

الیاف گلیكول به عنوان یك مولكول فعال از شیشه، کف و سایر فرمولاسیونهای تمیز كننده سطح سنگین بسیار موثر هستند. این حلال ها دارای سازگاری خوب با آب، پرداختن به روغن های گریس و قابلیت تجزیه پذیری خوب هستند. ایزو پارافین برای تمیز کردن لباسها استفاده می شود. این حلال ها برای بوی کم آنها، مشخصات بهداشتی و محیطی مطلوب، ویژگی های رفتار ایمن و راندمان تمیز کردن عالی ارزشمند هستند.

 • حلال ها در بهداشت و درمان

حلال ها در صدها محصول دارویی مورد استفاده قرار می گیرند و به بسیاری از داروهایی که مردم امروز از پنی سیلین، آسپرین، شربت سرفه و پماد موضعی استفاده می کنند و کمک می کنند. استیل بیوتیل برای پاک کردن پنی سیلین با نگه داشتن ناخالصی ها در محلول استفاده می شود، در حالیکه پنی سیلین به صورت انتخابی از مخلوط واکنش با استخراج حذف می شود.

 • خودرو

حلال ها به مایع شستشو کمک می کنند که گرد و خاک را از روی شیشه پاک کنند. ایزوپروپیل الکل به عنوان ضدعفونی و پاک کننده شیشه استفاده می شود، زیرا در فرم مایع به اندازه نقطه ی انجماد آب باقی می ماند و یخ را از بین می برد. این لکه ها را بر روی شیشه جلو نشان می دهد و همچنین در خانه در محصولات تمیز کردن پنجره استفاده می شود. هیدروکربن های آلیفاتیک در تولید لاستیک ها استفاده می شود. حل کننده هر لایه لاستیکی را قبل از اعمال بعدی لایه ی لاستیکی را نرم و لطیف می کند و کیفیت چسب آن باعث می شود که اجزای مختلف تایر با هم ترکیب شوند تا ایمنی و عملکرد بهتر بهبود یابند.

برای اطلاع از انواع چسب ها و حلال های صنعتی موجود و ارائه مشاوره با دکتر کمیکال در تماس باشید.

۰۲۱-۸۸۲۲۵۷۴۵

drchemicalco@gmail.com