کاربرد کربوکسی متیل سلولز درکاغذ سازی

کربوکسی متیل سلولز سدیم علاوه بر مواردی که در ایجاد پایداری استفاده می شود، کاربردهای بسیاری دیگری نیز دارد. ممکن است در محصولاتی مانند خمیر دندان، ملین ها یا قرص های رژیمی نیز استفاده شود. محصولات دیگر شامل بستنی، رنگ های مبتنی بر آب، مواد شوینده و انواع محصولات کاغذی هستند که نام آنها را ذکر می کنند اما چند مورد. خصوصیات مفید آنها عبارتند از: ویسکوزیته بالا در غلظت های پایین، توانایی جلوگیری از بازیابی، سورفاکتانت و توانایی های حجیم.کربوکسی متیل سلولز سمی نبوده و باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در انسان نمی شود.
این پلیمرهای سلولزی را می توان در گریدهای مختلف از ذرات درشت تا ریز و گرانروی های مختلف خریداری کرد.
ساده ترین راه برای تهیه محلولی از هر یک از MC یا کربوکسی متیل سلولز. با وزن کردن مقدار معینی از پودر کربوکسی متیل سلولز و استفاده از مقدار مناسب از آب دیونیزه یا مقطر انجام می شود. همزن را با کمترین سرعت روشن می کنیم و پودر را در یک جریان ثابت درون محلول می ریزیم. به محض اینکه همه پودرها در آب قرار گرفتند، همزن را خاموش کنید. ترکیب بیش از حد می تواند باعث از بین رفتن ویسکوزیته شود. هیچ مواد نگهدارنده ای لازم نیست تا زمانی که از آب تصفیه شده استفاده شود و مخزن انبار شده محکم باشد. پس از مخلوط کردن ، بهتر است حداقل یک ساعت قبل از استفاده ، محلول را رها کنید.
CMC ها در درجه اول به عنوان چسب استفاده می شوند. در حقیقت خواهیم دید که آنها کاربردهای بسیاری دارند اما کاربردهای چسبنده آن ها حائز اهمیت است. در ابتدا ممکن است سی ام سی به تنهایی بسیار قدرتمند باشد و در هنگام مواجهه با فشار زیادی روی پیوند، مانند تعمیرات پارگی یا لولا، به عنوان چسب مورد استفاده قرار می گیرد.
MC همچنین نباید بعنوان پایه استفاده شود زیرا این چسب خیلی قطبی نیست و به همین ترتیب بر پیوند بسیار خوب بین صفحات، بخصوص اوراق با سطح صاف تأثیر نمی گذارد. متیل سلولز گهگاه برای تهیه “لغزش” با خمیر نشاسته گندم مخلوط می شود و در واقع این مخلوط شامل بیشتر خمیرهای کاغذ دیواری است. از طرف دیگر کربوکسی متیل سلولز یک چسب بسیار قطبی است و به همین ترتیب پیوند بسیار خوبی بین ورق های کاغذ ایجاد می کند و برای پشتوانه های کلی که تنش روی پیوند یک مشکل واقعی نیست، مفید است. همچنین می توان آنرا با خمیر نشاسته گندم مخلوط کرد تا “لغزش” فراهم شود. با استفاده از CMC بیش از خمیر نشاسته، پشتوانه خشک می تواند انجام شود وقتی که اثر کاغذ حساس به آب تشکیل شده است که از نظر ابعادی ناپایدار است. دلیل این است که یک محلول ۲٫۵٪ از کربوکسی متیل سلولز بسیار چسبناک است اما بسیار مرطوب نیست.
یک روش بسیار مفید برای پر کردن سریع سوراخ ها یا خسارات کوچک در کاغذ با مخلوط کردن وودمن سلولز پودر CF11 با MC انجام می شود. CMC پودر سلولزی که به فروش می رسد بسیار سفید است، اما درجه بندی قهوه ای را می توان با پختن پودر خشک در یک تابه تفلون روی یک صفحه داغ انجام داد. از ماسک گرد و غبار استفاده کنید زیرا پودر در صورت استنشاق می تواند تحریک کننده باشد. همچنین مراقب باشید که پودر را هم نزنید. سپس پودر پخته شده را می توان با افزودن سایه های روشن تر یا تیره تر از پودر، به رنگ اصلی، با کاغذ اصلی مطابقت داد. سپس به اندازه کافی ۳٪ MC یا ۲٫۵٪ کربوکسی متیل سلولز CMC برای ایجاد خمیر سفت اضافه می شود. سپس با استفاده از میکروسپاتول، نوک تیغه پوست سر و غیره می توان آن را روی سوراخ یا از بین برد. اگر در وهله اول رنگ پودر را به خوبی تطبیق داده باشید، روتوش به ندرت لازم است. در صورت نیاز به سطح صاف تر، قبل از افزودن چسب می توان مقادیر کمی از کربنات کلسیم به پودر اضافه کرد. با اضافه کردن چند قطره آب و دوباره کار کردن در خمیر، مجدداً خشک می شود و بعداً برای استفاده بیشتر دوباره جوان سازی می شود.
این پلیمرهای سلولز همچنین به عنوان عوامل ضد جوش عمل می کنند زیرا باعث می شوند ذرات مانند الیاف در حالت تعلیق باقی بمانند و به هم نرسند و از محلول جدا شوند. این مزیت می تواند در به کارگیری پرکننده خمیر خیس در یک کاربرد بسیار مفید باشد، به خصوص هنگام استفاده از پیپت برای توزیع پالپ از دوغاب. نسبت ها در حدود ۳:۱ ، ۵٪ کربوکسی متیل سلولز هستند
کربوکسی متیل سلولز در غلظت های کم مانند ۰٫۵٪ ، این پلیمرها می توانند به خوبی به عنوان اندازه عمل کنند و در واقع در صنعت کاغذ به اندازه اندازه داخلی و سطح زیادی مورد استفاده قرار می گیرند. در حفظ کاغذ، استفاده از ماده اندازه گیری می تواند دو نقش را داشته باشد: دفع روغن و / یا گریس و تقویت پیوند فیبر به فیبر که باعث می شود کاغذ قوی تر و بادوام تر شود.
برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید