کاربردها و فواید ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول، که بیشتر به عنوان الکل تنظیف شناخته می شود، در صنعت بهداشت کاربردهای زیادی دارد و در اکثر کابینت های داروهای خانگی بعنوان یک ماده اصلی شناخته شده است. طبق گفته دیکشنری پزشكی، نام ” الکل سایشی” ناشی از استفاده از آن در گذشته به عنوان یک داروی ضدعفونی کننده دارو بوده است، هرچند اکنون این یک کاربرد معمولی نیست.

موارد متداول تنظیف با ایزوپروپانول

ضد عفونی کننده

ایزوپروپانول یا ایزوپروپیل الکل اغلب به عنوان ضد عفونی کننده به کار می رود و احتمالاً پزشک شما قبل از تزریق از آن استفاده کرده است تا پوست خود را قبل از تزریق برای از بین بردن باکتری های سطحی استفاده کند. این ماده برای تمیز کردن برش ها و ساییدگی های جزئی و از بین بردن هر گونه باکتری موجود در منطقه به منظور جلوگیری از رشد باکتری ها استفاده می شود. همچنین برای استفاده توسط سازمان غذا و داروی یا FDA به عنوان اسکراب جراحی و ضد عفونی کننده بالینی مورد تأیید قرار گرفته است.

قابض

مواد قابض موادی هستند که می توانند بافت های بدن را مانند منافذ موجود در پوست شما کوچک یا سفت کنند، هنگام استفاده از آنها به صورت موضعی. ایزوپروپیل الکل به عنوان قابض عمل می کند و اغلب در تونرهای پوستی و فرمول های سفت کننده به همراه سایر قابض ها استفاده می شود. این کمک می کند تا پوست شما یکنواخت تر جلوه داده شود و منافذ آن کمتر دیده شود. همچنین با سفت شدن مویرگ هایی که در حال از دست دادن خون هستند، به جلوگیری از خونریزی در برش های جزئی و خراش کمک می کنند.

لینیمنت برای درد عضلانی

لینیمنت مایع است که می تواند روی سطح عضلات دردناک یا مفاصل دردناک مالیده شود تا به کاهش درد و تورم کمک کند. مطابق با دائرالمعارف کلمبیا آنلاین، الکل یک لنت مؤثر است زیرا به عنوان یک محرک جزئی برای افزایش گردش خون و گردش خون به منطقه عمل می کند. این افزایش گردش خون به کاهش درد و التهاب کمک می کند.

ضد عفونی کننده سطحی

ایزو پروپانول یا ایزوپروپیل الکل یکی از ترکیبات فعال بسیاری از محصولات مورد استفاده در ضد عفونی سطوح بیمارستان است. این “در فهرست” محصولات ضد میکروبی مؤثر در برابر مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ، HIV HIV-1 و ویروس هپاتیت B آژانس حفاظت از محیط زیست است. به طور کلی الکل ایزوپروپیل موجود در این محصولات با ماده شیمیایی دیگری ترکیب شده است که به آن کمک می کند تا روی سطح طولانی تر بماند و به سرعت تبخیر نشود. این ماده اضافی برای هر پاک کننده سطحی در خانه مفید است و می تواند باکتری ها ، اسپورها و ویروس های موجود در آن سطوح را نیز از بین ببرد.

عامل تنظیف

یکی از کاربردهای رایج خانگی در استفاده از الکل مالش به عنوان یک ماده تمیز کننده است. به عنوان مثال بسیاری از کاسه های توالت و پاک کننده های پنجره حاوی الکل ایزوپروپیل هستند. برخلاف آب، مالیدن الکل می تواند حل شود باقیمانده های چسبنده و لثه ، و آن را برای از بین بردن شیره یا جویدن آدامس از دست و سطوح ایده آل می کند. مالیدن ایزوپروپانول باقیمانده موهای زائد را از آینه ها و ویندوز ها پاک می کند. دی وی دی و سی دی هایی که اثر انگشت بر روی آن ها باقی مانده است از مالیده شدن با مقداری الکل ایزوپروپیل بر روی یک پارچه نرم بهره مند می شوند. الکل اثر انگشت را بدون آسیب رساندن به پلاستیک ظریف دیسک جدا می کند.

آبگریزی ایزوپروپانول و محافظت از گوش شناگران

شناگران عادت می دانند که یکی از تحریک کننده ترین و بالقوه ترین عوارض دردناک آب ، تمایل آن به گیرافتادن در اعماق کانال گوش است. در بهترین حالت، این منجر به چند ساعت تلاش آزاردهنده برای از بین بردن آب باقیمانده می شود، در این مدت شنیدن دشوار است. در بدترین حالت، رطوبت در اعماق گوش، محیطی ایده آل برای عوامل بیماری زای عفونی ایجاد می کند و منجر به عفونت گوش شناگران می شود که می تواند بسیار دردناک باشد. مالیدن ایزوپروپانول در واقع می تواند به شناگران در جلوگیری از عفونت کمک کند. مطابق با داده های ایمنی مواد برای الکل ایزوپروپیل، این ماده شیمیایی دارای فشار بخار ۴۴ میلی متر جیوه در دمای اتاق است، در مقایسه با فشار بخار آب ۲۳٫۸ میلی متر جیوه. این بدان معنی است که تبخیر از الکل ایزوپروپیل بسیار راحت تر از آب است. هنگامی که ایزوپروپانول یا ایزوپروپیل الکل با آب مخلوط می شود، مخلوط حاصل شده دارای فشار بخار بین ترکیبات اصلی است. این بدان معنی است که ریختن مقدار کمی الکل در گوش برای مخلوط کردن با آب باقی مانده در آنجا پس از شنا، مخلوطی تولید می کند که خیلی سریعتر از آب به خودی خود تبخیر می شود، گوش را خشک می کند و از عفونت جلوگیری می کند.

سم گیاه پیچک

اگر می دانید که در معرض پیچک سمی یا گیاه تحریک کننده دیگری هستید، یک بطری ایزوپروپانول بگیرید. یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی را با مالیدن ایزوپروپیل الکل اشباع کنید و ناحیه آسیب دیده را به آرامی پاک کنید. هنگامی که منطقه کاملاً خشک است، آن را با صابون و آب گرم بشویید. خود را در معرض پیچک پیچ مجدد قرار ندهید، زیرا مالیدن الکل باعث جدا شدن لایه محافظ طبیعی روی پوست شما می شود و شما را در معرض تحریک کننده های پوستی قرار می دهد.